-->

blog

Właściwy brief aplikacji mobilnej

Przygotowanie dobrego briefu wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, jednak pomaga wyjaśnić mnóstwo złożonych kwestii. Musi być on przygotowany dokładnie i solidnie. Od tego zależny jest koszt danego projektu, uwzględniona metoda zarządzania, dobór rozwiązań technicznych, a także rezultat finalny.
W jakie elementy musi być zasobny brief dla rozwiązania mobilnego, aby był on właściwy? O tym w dzisiejszym wpisie.

Po 1. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką wartość ma stanowić dane rozwiązanie mobilne dla firmy, jaką rolę ma pełnić, jaka jest jego funkcja
Tutaj należy dokładnie opisać sferę działania firmy oraz cel przyszłego rozwiązania mobilnego. Opiszmy, skąd wzięła się koncepcja na rozwiązanie, z jakiego powodu chcemy ją upublicznić, na czym ona polega i w czym będzie pomocna odbiorcom.
Jeżeli mamy na uwadze naszą konkurencję, wyróżnijmy kluczowe różnice, które dzielą konkurencyjne rozwiązanie. Pracując nad projektem i upublicznieniem aplikacji wydzielimy różnice i przez to zapewnimy unikalność rezultatu finalnego.

Po 2. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest nasza grupa docelowa i jaki jest kontekst zastosowania
Projektując rozwiązanie mobilne trzeba oczywiście wziąć pod uwagę naszą grupę docelową. Odbiorcy są w tym wszystkim bardzo ważni. To w końcu dla nich zamierzamy stworzyć coś nowego i to oni zadecydują o sukcesie naszego tworu. Analizując grupę odbiorców, trzeba określić m.in. ich wiek, zainteresowania, potrzeby, czy też stopień komfortu w posługiwaniu się technologią.
Kontekst również jest bardzo ważny. Wskazuje on odmienne koncepcje projektowe, wyznacza kierunek projektowania. Poziom jego znajomości powinien być wysoki, ponieważ wtedy będziemy dokonywać bardziej świadomych wyborów.

Po 3. Należy określić charakter i kluczowe funkcje rozwiązania mobilnego
Aplikacje dzielimy najczęściej na: zorientowane na materiały albo zadaniowe.
Wyznaczmy funkcje, w jakie aplikacja ma być wyposażona. Bardzo istotne jest to, co chcemy zaoferować odbiorcom naszym rozwiązaniem.

Po 4. Należy określić treść rozwiązania
Zawartość aplikacji to oczywiście klucz całego projektu. Należy określić jaki będzie podstawowy typ przedstawianych materiałów, z jakich kanałów będą pochodzić, kto będzie je tworzył, a także jak wpłynie to na proces projektowania.

Po 5. Należy przez własny pryzmat przeanalizować, co może sprawić przyjemność odbiorcom
Z pewnością wiele osób ma swoje ulubione aplikacje, z których czerpie na co dzień. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego typu doświadczenie nam pasuje. W wyniku stworzymy właściwą moc naszemu rozwiązaniu i przygotujemy bazę pod projektowanie drobnych elementów.

Po 6. Należy skupić się na wyglądzie aplikacji
Design i ogólne odczucia stanowią istotną składową pełnego doświadczenia, jakie gwarantuje rozwiązanie mobilne. Określając wykonawcy dokładny wygląd produktu, warto podać jakieś konkretne przykłady, aby zrozumiał on dokładnie, o co nam chodzi. Powiedzmy też, co nie podoba nam się w aplikacjach. Pamiętajmy również, że indywidualne gusta powinny ustąpić preferencjom potencjalnych klientów.

Po 7. Należy skupić się na szczegółach technicznych
Czego dotyczą najbardziej konkretne kwestie, na których trzeba się skupić po tym, gdy zostanie określony ogólny kierunek działania?
– platformy, na którą ma być przygotowane rozwiązanie
– ilości ekranów, z jakich rozwiązanie będzie się składać
– osoby odpowiadającej za projekt graficzny rozwiązania
– typu urządzeń, które mają być obsługiwane.

Po 8. Należy ustalić, jakie środki pieniężne i jaki przedział czasowy zamierzamy przeznaczyć na realizację rozwiązania
Nie są to obligatoryjne kwestie, jednak warto wziąć je pod uwagę tworząc brief. Przedział czasowy znacząco oddziałuje na wycenę projektu rozwiązania, a świadomość posiadanych środków finansowych umożliwia dobranie najkorzystniejszych rozwiązań.

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane