-->

blog

O jakich kwestiach należy pamiętać po wdrożeniu aplikacji?

W dzisiejszych czasach poważniejszym zadaniem jest utrzymanie aplikacji niż samo jej stworzenie. Poniżej przedstawimy kilka kwestii, których należy przestrzegać, by aplikacje mobilne stale interesowały użytkowników i przynosiły korzyści dla ich twórców.

Wszystko tak naprawdę zaczyna się po wprowadzeniu aplikacji do użytku.

Prawda jest taka, że aplikacja, by utrzymała się na rynku, musi się wyróżniać. Tak jest dzisiaj praktycznie w wielu sferach życia każdego z nas. W dzisiejszych czasach w naszym codziennym życiu witryny www, aplikacje dla firm, a także aplikacje mobilne wręcz dominują, także samo wykreowanie własnej aplikacji nie jest wielkim zadaniem, dlatego profesjonalna firma nie będzie miała z tym większych trudności.

Powinna być ona stworzona tak, by nie zawodziła swoją funkcjonalnością i wzbudzała zainteresowanie odbiorców. Wtedy pozwoli generować duże zyski, warto zatem dobrze przemyśleć dobór firmy, której zlecimy taką usługę.

Podaż aplikacji jest dzisiaj wyższa od popytu na te produkty, odbiorcy mają coraz większe wymagania, a część aplikacji niestety niezauważona ginie gdzieś w sieci.

Aplikacje, które są w stanie zachwycać i generować dużą liczbą pobrań przede wszystkim odpowiadają na potrzeby użytkowników, są innowacyjne, funkcjonalne. My jednak najbardziej skupiamy się na jednym czynniku – na serwisie aplikacji, a więc na wszystkim tym, co może dziać się z nią, kiedy zostanie już wdrożona.

Utrzymanie aplikacji to długotrwała faza

Trzeba przyznać, że pierwszy krok w świecie kreowania aplikacji nie jest trudny do zrobienia. Aby wejść na rynek, nie trzeba pokonać zbyt wygórowanych barier, a koszty aplikacji nie są wysokie. Jednak by aplikacja na przyszłość przynosiła satysfakcjonujące rezultaty, trzeba postawić jeszcze kilka kolejnych kroków, po jej wdrożeniu. Te kolejne kroki będą silnie wpływały na przyszłe losy aplikacji oraz osiągane z niej zyski. O co w takim razie trzeba zadbać, kiedy aplikacja będzie już wdrożona?

Marketing aplikacji

Dziś tak naprawdę żaden projekt biznesowy nie ma prawa dobrze funkcjonować bez marketingu. Marketing aplikacji jest dość szerokim pojęciem, który obejmuje choćby zagadnienia z zakresu dystrybucji, contentu, marketingu szeptanego, mediów społecznościowych, reklam typu display itd. Marketing aplikacji może być wykorzystany w wielu kanałach, a właściwy podział akcentów wśród dostępnych środków zależy od głównej grupy odbiorców aplikacji. Np. jeśli chodzi o gry i aplikacje internetowe adresowane do młodzieży najlepiej inwestować w social media.

Serwis aplikacji

Mimo tego, że aplikacja będzie naprawdę bardzo dobrze wypromowana, może utracić użytkowników jeśli będzie zawodziła. Serwis aplikacji w głównej mierze decyduje o tym, czy aplikacja będzie utrzymana w odpowiedni sposób. Serwis aplikacji to nic innego jak szansa na reagowanie na możliwe zajścia oraz nieprawidłowości, które mogą wystąpić nawet w przypadku świetnie zaprojektowanej infrastruktury i zakończonego sukcesem wdrożenia. Podczas użytkowania możemy spotkać się z sytuacjami, które przeoczyliśmy w okresie testowania. Wtedy bardzo szybko należy zareagować i zdiagnozować błąd. Kiedy wystąpi, najlepiej skorzystać z pomocy dewelopera. W związku z tym usługę stworzenia mobilnego projektu najlepiej zlecić firmie, która również oferuje serwis aplikacji.

Obserwowanie i aktualizowanie aplikacji

Bardzo ważne jest również zadbanie o monitoring aplikacji w nieco obszerniejszym aspekcie. Mamy tutaj na myśli obserwowanie progresu realizowanego projektu, zalicza się do tego m.in. ilość pobrań, ocen, komentarzy odbiorców, mierzenie skuteczności promocji aplikacji, retencji odbiorców oraz postępowań ze strony konkurencji. Trzeba liczyć się z tym, że preferencje użytkowników mogą bardzo często się zmieniać. Czasem o tym, czy ktoś zainstaluje naszą aplikację, czy też nie może przesądzić jakaś jedna funkcja, usprawnienie bądź pomysł graficzny. Warto czasem zainspirować się rozwiązaniami, które stosują inni, korzystać z dobrych rad i zapożyczać je do swoich potrzeb. Niezbędne jest również zaktualizowanie aplikacji. Kolejne wersje oprogramowania to dla użytkowników nowe funkcjonalności, ale także odświeżenie zainteresowania produktem i poczucie, że są oni ważni dla twórców aplikacji.

Dzisiaj należy sobie uświadomić, że samo wykonanie projektu w przypadku zarówno aplikacji internetowych, firmowych jak i mobilnych nie wystarczy. Koncepcja na dalsze utrzymywanie aplikacji na rynku jest również bardzo ważna. Kiedy zostanie obmyślony projekt mobilny, ważny jest też zarys tego, jak będzie on funkcjonował po wdrożeniu. W tym celu wymagane są oczywiście środki na marketing, czy serwis aplikacji. Warto jednak je pozyskać i ponieść takie koszty w związku z aplikacją, gdyż dzięki temu ma szansę stać się ona popularna i generować wysokie zyski.

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane