-->

blog

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem kampanii reklamowej dla aplikacji?

Do kampanii trzeba się odpowiednio przygotować, gdyż będzie to wpływać na dalsze korzyści oraz grono odbiorców pobierających i korzystających z Twojej aplikacji.

Jeśli zamierzasz kierować aplikację na rynek lokalny, nie musisz się martwić, że pojawi się jakikolwiek problem. Może się jednak okazać, że rynek ten jest zbyt mały, abyś wdrożył tam swoją aplikację, a klienci  mogą nie być w stanie nawet jej monetyzować. Wtedy będziesz musiał pomyśleć o działalności na innych rynkach.

Nasza działalność z zakresu aplikacji mobilnych opiera się na współpracy z klientami na 3 etapach:

– Etap 1 – na tym etapie aplikacja nie jest jeszcze dostępna w App Store bądź w Google Play

– Etap 2 – tutaj aplikację umieszcza się w odpowiednim markecie i wymaga ona wsparcia podczas akwizycji klientów

– Etap 3 – aplikacja czy gra od 2 miesięcy znajduje się w sklepach.

Testy aplikacji bądź gry mobilnej to wdrożenie jej na nie więcej niż 4 rynki, które pod względem ekonomicznym, kulturowym i językowym są podobne do rynku docelowego. W ramach tego testuje się rynek nawiązując podobną konwersją, monetyzacją oraz zachowaniami użytkowników, zanim przejdzie się do poszerzenia aplikacji na skalę globalną. Umożliwia to dopracowanie produktu mobilnego i świadome wdrażanie aplikacji mobilnej na rynek docelowy.

Jeśli chcesz by Twoja aplikacja pojawiła się na rynku amerykańskim, rozpocznij testy od Irlandii, Finlandii, Szwecji, Danii, Australii bądź Nowej Zelandii, gdzie każdy z użytkowników biegle porozumiewa się językiem angielskim.

Zanim je jednak rozpoczniesz wymaga się przeprowadzenia analizy konkurencyjności i sprawdzenia ich sposobu wdrożenia na rynek aplikacji mobilnej oraz krajów, w których zdobyli najwięcej użytkowników.

App Store Optimization – ASO w języku narodowym na konkretnym rynku.  W dzisiejszych czasach aplikacja mobilna i screenshoty z Twoimi opisami w języku narodowym na rynkach za granicą zdecydowanie nie wystarczą. Gdy wprowadzasz aplikację na rynku niemieckim, stwórz tytuł, frazy kluczowe, podpisy do aplikacji oraz screenshoty z opisami posługując się językiem niemieckim.

Zlokalizowanie aplikacji na konkretnych rynkach ma duże znaczenie, gdyż decyduje o liczbie użytkowników, którzy odwiedzają Twoje aplikacje w markecie oraz o liczbie pobrań. Nie ma sensu stworzyć aplikacji mobilnej posługując się językiem dedykowanym dla wybranych użytkowników, ale warto zlokalizować App Store Optimization.

Jeśli chcesz przekonać się o wyglądzie np. opisu aplikacji działalności dla Ciebie konkurencyjnych w innym kraju możesz tego dokonać poprzez wpisanie właściwej końcówki języka w adresie url na sklepach Google Play.

Zanim zaczniesz kampanię w wybranej sieci reklamowej, spróbuj skontaktować się z ich supportem i zbierz informacje na temat:

– minimalnego progu budżetowego w konkretnej sieci reklamowej

– wydawców (kim są, gdzie mają najlepszy zasięg działania)

– formatów i modeli rozliczania przez nich akceptowanych

– na temat tego, czy będą Cię informować o tym w jakim miejscu widnieje Twoja reklama czy może osoba wydająca będzie stanowić jedynie liczbę w systemie

– sposobu wykrywania przez nich fraudów (czy w ogóle to robią) oraz najczęstszych fraudów w ich działalności.

– sposobu współpracy z platformami do atrybucji oraz informacji, czy są akceptowane przez nich zwroty.

Zawsze najpierw lepiej przeznaczyć najmniejszy budżet reklamowy aż dobrze nie przekonasz się jakiej jakości jest dane źródło.

Właściwe dobranie narzędzi analitycznych – przeprowadzanie kampanii marketingowych jest bardzo skomplikowane głównie dlatego, że bierze w nich udział duża liczba jednostek.

Często zdarza się, że informacje z platformy atrybucyjnej różnią się od danych ze sklepu. Jest to skutek różnic w liczeniu instalacji przez sklep i platformę atrybucyjną. Platforma atrybucyjna dokonuje zliczania instalacji podczas włączania aplikacji. Różnice dostrzegane w instalacji aplikacji mobilnej może być też wynikiem fraudów.

Platforma atrybucyjna i sieci reklamowe zaowocują większą liczbą instalacji niż w sklepie Google Play. Wtedy będziesz musiał szybko odnieść się do tego u wydawcy oraz na platformie atrybucyjnej. Dane od których należy zacząć to pochodzące z App Store oraz Google Play.

Aktualnie każdy marketer, który zajmuje się reklamą aplikacji mobilnych musi mieć dostęp do platformy atrybucji, posiadać narzędzia służące do wykrywania fraudów oraz przeznaczone do analityki danych.

Analityka danych platformy do atrybucji mobilnych dają możliwość pomiaru poziomu instalacji z konkretnego źródła. Pozwolą Ci one przekonać się o tym, jakie sieci reklamowe przyciągają klientów z możliwie dużą liczbą zarejestrowania bądź kupna gier mobilnych. Developerzy aplikacji mobilnych zmagają się z problemem retencji użytkownika, w związku z tym ważne jest monitorowanie retencji w czasie jego żywotności w aplikacji.

Dzięki platformom atrybucyjnym dowiesz się jakie sieci reklamowe bądź jacy wydawcy są w stanie przekazać Ci najbardziej cennych klientów w aplikacji mobilnej.

Monitorować i mierzyć narzędzia do analityki danych możesz na platformie przeznaczonej analityce mobilnej. Zwróć uwagę na:

– instalacje – New Users

– liczbę użytkowników używających Twojej aplikacji w ciągu dnia – DAU

– długość sesji użytkowników – Session Length.

Powodzenia!

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane