Aby zacząć pracę nad aplikacją, najpierw trzeba ustalić, czy ma być ona natywna, czy internetowa. Od tego zależy dalszy proces nad aplikacją.
Dzisiejsze metody umożliwiają wytwarzanie aplikacji hybrydowych. Tempo ich funkcjonowania często nie zachwyca, głównie jeśli mamy do czynienia z niezbyt drogimi telefonami nie mającymi zbyt wiele pamięci.
Bez względu na wskazaną technologię hybrydową, jedynie fragment aplikacji będzie naprawdę hybrydowy.
Wiele jest barier jeśli chodzi o możliwości przy projektowaniu aplikacji mobilnych w uzależnieniu od wskazanego rozwiązania. Bariery te są wynikiem tego, że osoby programujące muszą wykorzystywać predefiniowane elementy konkretnej metody.
Aplikacje internetowe – zalety
Technologie internetowe wykorzystywane są bardzo szeroko w wielu sferach, w których osoby programujące dostosowują się do czegoś zupełnie nowego i stwarzają nowe trendy – tak jak np. te aplikacje. Są one właściwie stronami www, które projektuje się tak, by wyglądem przypominały aplikacje mobilne. Te aplikacje współgrają z przeglądarką. Przez to grono użytkowników poszerza się, a aplikacja funkcjonuje niemal na każdym urządzeniu z dostępem do sieci.
Aplikacje dedykowane na dany system operacyjny – zalety
Są one efektywniejsze w odróżnieniu do tych opisanych powyżej. Szybko dostaje się tu do wszystkich zasobów.
Którą aplikację wybieramy?
Wszystko to głównie uzależnione jest od potrzeb danego projektu. Zanim zdecydujemy się na konkretną, odpowiedzmy sobie na następujące pytania:
– czy aplikacja ma wykorzystywać funkcje urządzenia
– czy aplikacja będzie musiała mieć zaawansowane animacje oraz interakcje
– czy aplikacja będzie miała tylko wyświetlać dane.
Dedykowana aplikacja sprawia, że osoby są mocno zaangażowane, natomiast aplikacja internetowa jest tania i nieskomplikowana do wprowadzenia jej na kilku sprzętach.
W aplikacjach hybrydowych sprawa wygląda tak, że są one mniej opłacalne, gdy projekt staje się coraz bardziej skomplikowany. Kiedyś mogą okazać się one najwłaściwsze, jednak aktualnie bez dedykowanych osób programujących dla osobnego systemu operacyjnego wyzwaniem jest stworzenie szczególnie zaawansowanej aplikacji o jednakowych funkcjach na każdy sprzęt.