-->

blog

Koszty aplikacji mobilnej

Liczba aplikacji mobilnych jest obecnie ogromna, jednak część z nich nigdy nie zostanie zaktualizowana, a ilość pobrań większości aplikacji wcale nie będzie zadowalająca.

Aby wyróżnić się na konkurencyjnym rynku, trzeba stworzyć naprawdę użyteczną, wartościową aplikację, która będzie cieszyła się sporym zainteresowaniem odbiorców.
Obecnie wśród sporej liczby osób na całym świecie mocno dominują urządzenia mobilne. To głównie za ich pośrednictwem ostatnimi czasy korzysta się z Internetu.

Można nawet przypuszczać, że do ich sławy przyczyniły się właśnie aplikacje mobilne.

Zarówno urządzenia mobilne jak i aplikacje mobilne są bardzo wartościowe. Nieustannie można obserwować kolejne propozycje na rynku w zakresie rozwiązań tych pierwszych jak i drugich.

Czynniki oddziałujące na koszty aplikacji mobilnych

W tym zakresie wyróżnia się wiele czynników, takich jak: złożoność aplikacji, zakres działania, zastosowana technologia. Nie da się wskazać jednej kwoty wykonania aplikacji. Każda jest inna i każdej trzeba przeznaczyć inny czas na jej stworzenie. Oczywiście można podać przybliżoną wartość, ale tylko wtedy, gdy klient dostarczy wykonawcy jak najwięcej szczegółowych informacji. Na koszt wpływa też to, czy wykonanie aplikacji powierzymy freelancerowi, czy firmie Software House. Tutaj trzeba kierować się tym, jak duży jest projekt aplikacji. Freelancera warto wybrać przy mniejszym projekcie, jednak większe projekty to już zadanie dla Software House’u.

Software House składa się z wielu osób, którzy wspólnie prężnie pracują nad wykonaniem w pełni użytecznej aplikacji.

Niekoniecznie wybór Software House’u musi oznaczać dla nas większe koszty.

Co uwzględniamy przy wycenie aplikacji mobilnej?

Na wycenę projektu aplikacji wpływa m.in. jego złożoność, funkcjonalność, wykorzystane technologie, zasięg, to czy chcemy przeznaczyć aplikację do zastosowania wewnętrznego. Istotne znaczenie ma też to, na jaki model biznesowy oraz metodę monetyzacji postawimy. Kluczowy jest jednak typ aplikacji i wybrana platforma.

Na rynku najbardziej powszechny jest Android i iOS. Wskazanie jednego z nich wcale nie jest jednak takie oczywiste. Najlepiej byłoby wybrać obie platformy, jednak wiąże się to z większymi kosztami. Aby wykonać natywną aplikację, trzeba napisać aplikację w języku programowania właściwym dla konkretnej platformy – należy więc w tym przypadku wykonać dwie odrębne aplikacje. O wiele mniej kosztów poniesiemy wykonując aplikację hybrydową, z pewnością zaoszczędzimy też czas, jednak będziemy musieli liczyć się tutaj z pewnymi ograniczeniami. Hybryda będzie dobrym rozwiązaniem dla aplikacji mniej zaawansowanych. W przypadku rozbudowanych aplikacji i gier niewątpliwie istotne znaczenie ma szybkie i płynne działanie, w związku z tym dominujące są tutaj aplikacje natywne.

Największy wpływ na koszty ma typ aplikacji i jej działanie. Tanim rozwiązaniem są odpowiedniki witryn www. Jeśli jednak aplikacja będzie bazować na ogromnej bazie danych – koszty będą wysokie. Szybkie aplikacje, które muszą być zintegrowane z zewnętrznymi API także wiążą się ze znacznymi kosztami, ponieważ stanowią już większe wyzwania.

Jeśli chodzi o gry mobilne – tutaj cena wzrasta wraz z wyższym stopniem zaawansowana grafiki, precyzji animacji i złożoności rozgrywki.

Design

Niewątpliwie dla większości z nas podczas ściągania jakiejkolwiek aplikacji, ważne znaczenie ma jej grafika i estetyczny wygląd. Te elementy wpływają na to, że mamy chęć ją pobrać, albo wręcz przeciwnie. Twórcy aplikacji doskonale o tym wiedzą. Dziś powstaje bardzo wiele aplikacji, które są podobne dla siebie, w związku z tym konieczne jest wykonanie takiej, która wyróżni się zastosowaniem zaawansowanej technologii, korzystniejszą efektywnością, wyglądem. To oczywiście wpływa na koszty aplikacji.

Nie da się podać przybliżonej wartości aplikacji, gdy wyżej wymienione elementy nie będą znane twórcom. Dopiero, gdy będą one określone, można podać czas wykonania aplikacji oraz cenę.

Kiedy mamy już pomysł na daną aplikację, tworzymy spis funkcjonalności, a później specyfikację techniczną. W rezultacie otrzymujemy projekt aplikacji, czyli prototyp. Ten umożliwia nam projektowanie wstępnego wyglądu oraz funkcji aplikacji. Prototyp pozwala nam w efekcie na oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Wpływ zarządzania projektem oraz prototypu aplikacji na koszty

Osoby, które mają pomysł na wykonanie aplikacji, przekazują go specjalistom, a dopiero ci zamieniają go w konkretną wizję i funkcjonalny projekt. Pomagają oni klientom ukierunkować się na najbardziej trafne rozwiązania, dobierają właściwe technologie, dopasowują funkcje aplikacji do ich wizji oraz do tego, czego wymaga rynek. Bardzo istotna jest orientacja w branży, zbadanie konkurencji oraz ocena pomysłu. Jeśli okaże się, że dany projekt jest warty realizacji, należy stworzyć spis funkcjonalności, a później specyfikację techniczną. To pozwala dokładnie wycenić projekt, a także czas i plan działania.

Na koszty projektu wpływa też metoda rozliczenia oraz zarządzania projektem. Jeśli chcemy, aby koszty aplikacji nie podwyższyły się, warto postawić na model Fixed Price. Wycena projektu przebiegnie na bazie konkretnej specyfikacji, a twórca będzie w pełni odpowiedzialny za jego zrealizowanie. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że w momencie tworzenia aplikacji mogą wkraść się jakieś nowe pomysły, o których wcześniej nie było mowy, a które warto by było wykorzystać. Jeśli wybierzemy model Fixed Price, wprowadzenie jakichkolwiek innych zmian nie będzie opłacalne.

Rozwiązanie Agilowe jest korzystniejsze. Tutaj projekt dzieli się na etapy, w których można wprowadzać zmiany, a ich koszty będą bezpośrednio uwzględniane w projekcie. W każdym momencie tworzenia aplikacji można więc ingerować w cały proces.

Projekt aplikacji – dlaczego jest korzystny?

Projekt aplikacji ułatwia wycenę jej wykonania. Łatwiej jest dzięki niemu wykonać specyfikację techniczną, a także projekt UX i intuicyjny interfejs.

Tak naprawdę dopiero gdy powstanie projekt, nad aplikacją mogą zacząć pracować specjaliści.

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane