-->

blog

Koncepcja na rozwój biznesu mobile? Pozycjonowanie aplikacji

App Store Optimization, a więc optymalizowanie aplikacji pod względem wyszukiwania, jest działaniem, które przeprowadza się po to, by ulepszyć widoczność rozwiązania w danym sklepie z aplikacjami, a przez to – podwyższyć liczbę jego pobrań.

Na wykonaniu solidnej aplikacji praca się nie kończy
Nawet kiedy najlepsi profesjonaliści stworzą bardzo dobrą, wydajną aplikację, która działa bez zarzutów, w dodatku na różnorodnych platformach, może się ona nie sprzedawać tak jak byśmy chcieli. Czym jest to spowodowane? Tym, że nie jest ona zauważalna w sklepie.
Od kilku lat grono użytkowników aplikacji mobilnych jest większe od grona użytkowników wersji desktopowej. Odbiorcy każdego dnia ściągają na swój sprzęt ogromną ilość aplikacji. Wartość ta nieustannie wzrasta i raczej nie powinno to ulec zmianie.
Na rynku aplikacji mobilnych konkurencja jest bardzo duża. Aby dotrzeć do odbiorcy ze swoim rozwiązaniem trzeba naprawdę porządnie się postarać, działając na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach jedynie dbanie o jakość rozwiązania to nie wszystko.

To najlepszy moment, by zadbać o swoją aplikację
Firmy mają coraz większą świadomość, że inwestycja w optymalizację i marketing oferowanych rozwiązań to konieczność.
Optymalizację aplikacji dzieli się na 2 sfery działań – On-Page oraz Off-Page. W pewnym stopniu zbliżona jest ona do pozycjonowania witryn www. Warto sprawdzić, którym elementom aplikacji trzeba poświęcić więcej skupienia, a także jak należy ją zoptymalizować, by zdominowała konkurencyjne rozwiązania. Na start należy dokonać optymalizacji witryny aplikacji.

Nazwa rozwiązania
Oczywiście nazwa aplikacji ma znaczenie – z uwagi na marketing jak i optymalizacje. Jeśli chodzi o sklep Google Play – należy w tytule zastosować max 25 znaków. Wtedy nazwa wyświetli się w pełni i odbiorcy bez problemu będą mogli ją przeczytać na ekranach swoich sprzętów mobilnych. Warto także w tytule zastosować frazy klucz, na jakie rozwiązanie ma ukazywać się w wyszukiwarce

Opis rozwiązania
Opis nie może przekraczać 4 tys. znaków. Musi on zawierać istotne dla rozwiązania frazy klucz, ponieważ to skutecznie podwyższy ich pozycję.

Zasób fraz kluczowych
Dopasowanie właściwych fraz kluczowych niewątpliwie jest procesem czasochłonnym i pracochłonnym. Trzeba w jego ramach dokonać badania konkurencji, a także dopasować frazy kluczowe, które są wyszukiwane z największą częstotliwością i wiążą się z daną aplikacją. Finalnie trzeba postawić na te frazy, które będą najbardziej pasowały do zasobu aplikacji, a także do odbiorców docelowych, którym oferowane jest rozwiązanie. Właściwy dobór fraz z pewnością wpłynie na wzrost widoczności rozwiązania w sklepie z aplikacjami.

Strong
Wyróżnienie grubszą czcionką istotnych fraz kluczowych w opisie i artykule w mniejszym stopniu wpływa na ranking, czego nie można powiedzieć o tytułach, albo też nagłówkach. Podkreśla mimo tego ich wartość dla wyszukiwarki. Wyróżnione grubszą czcionką słowa oddziałują też na odbiorcę, gdyż przykuwają jego uwagę w momencie czytania danego wpisu.

Grafika
Zrozumiałe jest to, że odbiorca przed pobraniem aplikacji, wcześniej woli ją zobaczyć. Sklep Google Play pozwala zamieścić osiem screenów – warto z tego skorzystać, wdrażając efektywne widoki z aplikacji.

Google +
W sklepie Google Play można dodać ocenę +1 dla rozwiązania na jego witrynie. Ocena ta funkcjonuje podobnie jak „like” na Facebooku. Każda oddziałuje na pozycję w wynikach wyszukiwania i wzbudza zaufanie odbiorców, w związku z tym, naprawdę warto wdrożyć wtyczkę Google + na witrynie aplikacji.

Google Analytics
W celu sprawdzenia wyników wykonanych procesów optymalizacyjnych, należy dokonać właściwej konfiguracji konta Analytics, a także implementacji identyfikatora monitorowania w aplikacji. Na skutek tego każdy pozyskuje dostęp do ścisłych raportów umożliwiających pomiar efektywności aplikacji i zbadanie ruchów odbiorców. Google Analytics relacjonuje ilość odbiorców wizytujących na witrynie aplikacji, ilość odbiorców aktualnie z niej korzystających, a także stopień, w jakim są oni zaangażowani oraz kategorie i typy sprzętów, na jakich rozwiązanie zostaje zainstalowane z największą częstotliwością.

Wyróżnia się też aspekty, na jakie można wpływać tylko pośrednio – są to detale z rodzaju Off Page. Pomimo tego są one także istotnym elementem procesów ASO.

Ilość pobrań
Oczywiście im ich więcej, tym lepiej. Wtedy aplikacja jest powszechniejsza, a to korzystnie oddziałuje na jej widzialność w wyszukiwarce App Store. Oprócz konkretnych osób odpowiadających za budowanie algorytmów w Google Play, raczej nikt inny nie ma świadomości tego, które aspekty oddziałują na wyższą pozycję w rankingu, ale wiadome jest to, że powszechne rozwiązania i te, które ściśle aktywują odbiorców, są solidnie nagradzane przez Google.

Link Building
Skuteczna koncepcja działań w SEO, a także w ASO. Bez wątpienia akcje promocyjne nakierunkowane na pozyskanie cennych linków przychodzących wesprą aplikację w uzyskaniu wysokich pozycji w wyszukiwarce, a także zgromadzą dodatkowy ruch.

Rekomendacje
Niestety wyznaczona jest bariera dla możliwości kontrolowania rekomendacji udzielanych danemu rozwiązaniu. Na szczęście na plus jest to, że każda korzystna rekomendacja dobrze oddziałuje na widzialność rozwiązania, a także zapewnia odbiorców, że jest ono warte pobrania.

Praktyczne pozycjonowanie aplikacji
Wszystkie wymienione wyższej elementy nawiązują do procesu optymalizacji rozwiązania w sklepie Google Play. Każdy detal procesu ASO jest bardzo kluczowy. Właściwie realizowana koncepcja ASO wspiera zwiększanie ilości wizyt, a zatem skutkuje wzrostem ilości pobrań rozwiązania aż o 50%.

Najistotniejsze jest to, by nie zapominać, że wykonanie bardzo solidnego rozwiązania to tylko połowa sukcesu. Następnie trzeba skupić się na koncepcji marketingowej, a więc na ASO.

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane