-->

blog

Kilku słów na temat Enterprise Mobile

Być mobile-friendly, czyli jakim?
Kiedy komputery coraz częściej zastępowane zostają urządzeniami mobilnymi, ważne znaczenie jeśli spojrzeć by na stronę organizacji, ma to, aby jakość w dostępie do narzędzi oraz danych dla użytkownika lub pracowników nie została w wyniku tego pogorszona.

Cel ten można zrealizować na wielu płaszczyznach. Tą najważniejszą jest zadbanie o responsywność strony, czyli wdrożenie jej w wersji mobilnej. Mimo tego, że jest to takie ważne i dość popularne, w naszym kraju nadal stanowi wyzwanie dla wielu posiadaczy stron. Niestety tylko 5 proc. firm w naszym kraju dysponuje witryną www w formie mobilnej. Przyszłościowo wygląda to na szczęście korzystniej, ponieważ prawie połowa firm zamierza wykonać albo przekształcić swoją witrynę do wersji responsywnej.
Kolejną płaszczyzną, jaka mogłaby świadczyć o przewadze konkurencyjnej jest aplikacja wykonywana dla odbiorców, współpracowników, bądź pracowników. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie aplikacji, a później zamieszczenie jej np. w Google Play. Wdrożona w takiej formie aplikacja pozwala zazwyczaj również na prezentację firmy, jej oferty, a także zarządzanie nią. Dzięki temu może do niej dotrzeć szerokie grono odbiorców. Dostęp do właściwych zasobów jest sprawdzany na poziomie aplikacji.

Co stanowi zagrożenie na poziomie wykonywania i publikowania aplikacji firmowych?
Aplikacje mobilne w samej firmie zazwyczaj wspomagają działania biznesowe bazujące na funkcjonującym już systemie informatycznym albo na procesie, który od dłuższego czasu prowadzony jest manualnie. Już w momencie analizowania można dostrzec zniechęcenie klientów do różnorodnych modyfikacji działania biznesowego, co niekiedy może przyczynić się do silnego spadku użyteczności aplikacji mobilnej.
Istotną kwestią w zakresie aplikacji mobilnej przeznaczonej do wspomagania pracy w firmie stanowi jej backend. Sama aplikacja nie jest w stanie rozwiązać problemów, jakie tam istnieją. Wyróżnia się mało scenariuszy, w jakich aplikacja mogłaby skutkować wymiernymi rezultatami dla organizacji. Na tą płaszczyznę trzeba więc spojrzeć nieco inaczej – jak na aplikację w parze z usługą, na podstawie której funkcjonuje.

Rozwiązania i technologie
Bardzo istotne jest także właściwe dobranie narzędzi, przy użyciu których zarządza się sprzętami, aplikacjami i polityką bezpieczeństwa firmy. Wyróżnia się różne podejścia do zarządzania sprzętami mobilnymi w firmie, które różnią się powłoką funkcjonowania:

– Mobile Device Management – umożliwia kontrolowanie sprzętów mobilnych pracowników, zmniejszając ryzyko utraty danych firmowych
– Mobile Application Management – oprogramowanie służy do kierowania konkretnymi aplikacjami na sprzętach i ich bezpieczeństwem
– Enterprise Mobile Management – jest to połączenie dwóch powyższych rozwiązań. Umożliwia ono ochronę sprzętów aplikacji oraz treści, przy tym pod uwagę brana jest również polityka bezpieczeństwa firmy
– Mobile Enterprise Application Platform – podstawowym jego fundamentem jest serwer, który funkcjonuje jako mobilny middleware. Umożliwia opublikowanie i utrzymanie kilku odmiennych aplikacji, jednocześnie tworzy backend na podstawie funkcjonujących systemów.

Jaki system najlepszy?
Dobranie systemu do kierowania sprzętami, aplikacjami oraz polityką bezpieczeństwa firmy musi mieć miejsce z uwzględnieniem systemu operacyjnego, jaki jest obecny na sprzętach mobilnych. Ponadto ważna jest także wersja systemu. Warto zwrócić tutaj uwagę na takie systemy jak Android, Windows oraz iOS. Udostępniają one podobne możliwości dla odbiorców indywidualnych. Całkiem inna sytuacja jest w przypadku aplikacji wykonywanej i rozwijanej dla wspomagania działań wewnątrz firmy – tutaj najlepiej sprawdza się Windows 10.
Nie można być obojętnym wobec rozwiązań mobilnych, gdyż wtedy organizacji poważnie zagraża ryzyko spadku jej konkurencyjności. Obecnie, kiedy Mobile Enterprise w naszym kraju dopiero co się rozwija, znacząca może być analiza potencjalnych szans, jakie się z tym wiążą w odniesieniu do konkretnej organizacji.

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane