-->

blog

iOS częściowo otwarty na aplikacje z zewnątrz!

Apple zaczyna zmierzać do kompletnego porzucenia App Store. Otwarcie w jakimś stopniu iOS na inne rozwiązania to pierwszy krok w tą stronę. Co prawda, zanim dokona tego w pełni, minie pewnie jeszcze sporo czasu, jednak warto zwrócić uwagę na to, że pojawiają się kolejne źródła otrzymywania oprogramowania.
Na start warto wspomnieć o macOS. Jest to rozwiązanie otwarte, a więc umożliwia zainstalowanie oprogramowania niemal z każdego miejsca.
Jeśli chodzi o iOS, tu sytuacja wygląda inaczej. Apple w niewielkim stopniu kontroluje ofertę oprogramowania na takie rozwiązania i znacznie oddziałuje na ofertę oprogramowania App Store’a. Nie wyróżnia się innego zgodnego z prawem źródła oprócz systemowego repozytorium, by otrzymać aplikacje na sprzęty mobilne. To ulega w pewnym stopniu zmianie.
Mac jest rozwiązaniem otwartym, a więc również aplikacja może zostać pobrana z każdego miejsca.

Bardzo ważnym unowocześnieniem macOS jest kompletna obsługa aplikacji stworzonych dla iPadów. Obecnie dozwolone jest korzystanie z dowolnych ipadowych rozwiązań na Maki.
Nie dochodzi do tego jednak automatycznie, patrząc z perspektywy odbiorcy. Od programistów zależy to, na które platformy skompiluje się ich app. Aplikacja nie będzie mogła zostać załączona na komputerach omawianego typu do momentu, gdy nie zaznaczą oni właściwego fistaszka w swoich narzędziach.
Deweloperzy będą mogli wdrożyć rozwiązanie w systemowym repozytorium, jak również będą mogli dystrybuować je w innych wersjach. Ponadto taka aplikacja będzie mogła być sprzedawana, włącznie z usługami, jakie jej dotyczą, bez potrzeby ponoszenia opłaty względem Apple. Jest to ogromny krok w stronę postępu.

Kilka słów na temat PWA
Powstały one z inicjatywy Google, jednak silnie reklamowane są również przez Microsoft. Obsługuje się je w wersji natywnej przez system Android, Chrome OS oraz Windows, jak również przez przeglądarki Firefox i te bazujące na Chromium. Mogą być one wdrażane w repozytoriach, ale głównie można je pobierać z przeglądarki.
Trzeba jednak podkreślić fakt, że działania nad obsługą PWA w mobilnych rozwiązaniach Apple’a ulegają postępowi. PWA będą funkcjonować bez jakichkolwiek zmian w kodzie na prawie każdym rozwiązaniu – mobilnym oraz stacjonarnym. Ich wyłączenie na jakimś systemie Apple’a mogłoby poskutkować czymś negatywnym dla osób tworzących iOS-a.
Apple do istniejących już segmentów członowych obsługiwania PWA w systemie iOS i iPadOS dołączył kolejne. Od wersji trzynastej rozwiązania tego typu będą wyświetlać się w widoku ich przełączenia z miniaturą, która zobrazuje ich interfejs i stan, tak jak rozwiązania natywne. Obsłuży je też widok dzielonych rozwiązań na iPadOS włącznie z opcją załączenia wielu instancji jednakowej aplikacji.

Apple potrafi skutecznie nakłaniać programistów do swoich planów. Sporo aplikacji jest dynamicznie aktualizowanych do kolejnych wersji, jeżeli tylko ukaże się inne API w systemie, albo inna idea, z jakiej warto czerpać.

PWA są mocno wspierane przez Google i Microsoft, a także przez programistów. PWA tylko przybywa. Nikogo to nie dziwi – stanowią one w końcu wielką wartość dla programistów, którzy raz muszą stworzyć kod i doskonale wiedzą, że będzie on właściwie działał w każdym miejscu. Wszelkie aktualizacje ukazują się bardzo szybko.
Apple z pewnością powinien dołączyć do kluczowego nurtu. Jest jednak na właściwej drodze.

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane