-->

blog

Czy dostarczanie użytkownikom darmowych aplikacji jest opłacalne?

W dzisiejszych czasach na rynku aplikacji mobilnych nie brakuje rozwiązań, które większe firmy it dostarczają odbiorcom zupełnie darmowo, mało tego – jest to dla nich opłacalne!
Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości młodzi posiadacze sprzętów mobilnych będą zdziwieni, że jeszcze jakiś czas temu ich dorośli znajomi musieli zapłacić niemal za każdą aplikację, czy inne rozwiązanie technologiczne. Zbliża się jednak ta epoka, gdzie większość tego typu rozwiązań będzie dostarczanych bezpłatnie. Może się to wydawać dziwne. Przecież wszelkie prace związane z kompleksowym stworzeniem aplikacji i dostarczeniem jej na rynek wiązały się z poniesieniem nie małych kosztów, a także z przeznaczeniem sporej ilości czasu. Jaki więc jest sens oferowania jej teraz za darmo?
W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu segmenty, dzięki którym firmy mogą dostarczać bezpłatnych rozwiązań, ponieważ i tak będą wtedy zarabiać.

Po 1. Dane osobowe to wysoka wartość
Pomimo tego, że odbiorcy nie poniosą żadnych kosztów finansowych za dane rozwiązanie, zapłacą za nie danymi osobowymi. Takie elementy jak geolokalizacja, historia ostatnio przeglądanych kart, porzucone transakcje i wiele innych umożliwiają wykreowanie specjalnie okrojonego zbioru reklam, które dotrą do odbiorców w czasie użytkowania np. powszechnych wyszukiwarek internetowych. Na pewno każdy zdążył zauważyć, że reklamy w kontekście dopasowywane do naszych preferencji spływają na nas, gdy korzystamy z Internetu. Jest to znacznie lukratywny rynek, w obrębie którego możliwe jest zarobienie dużych pieniędzy. Ponadto taki rynek będzie nieustannie ulegał powiększeniu.

Po 2. Pozbawianie zysków konkurencji
Nie da się nie zauważyć tego, że wielkie firmy technologiczne toczą ze sobą bardzo zaostrzoną walkę. Próbują być lepsi w ilości dostarczanych bezpłatnych rozwiązań. Zamierzają nawzajem odbierać sobie tutaj zyski – to główny cel ich działania, które w żadnym stopniu nie jest zabronione. Każdy sposób zgodny z prawem jest dobry na to, by przejąć pozycję lidera.

Po 3. Wizerunek w oczach klientów
Tutaj silnie powiązanym elementem jest również kwestia reklamy i tworzenia wizerunku firmy. Walka związana z dostarczaniem bezpłatnych rozwiązań, prowadzona przez większe firmy pokazuje, że troszczą się one o swoich odbiorców, publikują coraz więcej nowoczesnych rozwiązań i budują stałe relacje z odbiorcami. W rzeczywistości jest to zwodnicza wizja, za którą stoją gigantyczne pieniądze oraz rozgrywka o rynki wpływów.

Po 4. Pozbywanie się mniejszej konkurencji i symbioza większych firm
Odnośnie kreowania więzi z klientami – dostarczanie rosnącej ilości bezpłatnych rozwiązań i ściganie się w dostarczaniu nowoczesnych propozycji produktowych, dużego obszaru dyskowego, poczty online i mnóstwa innych bez wątpienia aktywizują konkurentów. Pomimo tego, że koszty budowy i utrzymania bardzo dynamicznie zmieniających się produktów stale rosną, możliwe korzyści finansowe znacznie dominują nad kosztami. Jednocześnie pozbywają się potencjalnej konkurencji z rynku, która pomimo tego, że nie jest duża i tak mogłaby zabierać innych klientów. Większe firmy mimo usilnej rywalizacji z pewnością nie dadzą rady doprowadzić siebie nawzajem do upadku, ponieważ bardzo dominują na rynku.

Można by twierdzić, że taka walka na bezpłatne rozwiązania jest bardzo pozytywna dla ich odbiorców i klientów. Nigdy jednak nie myślmy, że użytkujemy coś zupełnie darmowo. Nie ponosimy za rozwiązania kosztów finansowych, ale płacimy prywatnością.

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane