-->

blog

Blokowanie aplikacji

Pewnie każdy z nas nie raz pożyczał znajomym swoje urządzenie mobilne dla różnych celów. Być może kogoś też spotkała sytuacja, w której je zgubił. W każdym z tych przypadków istotne znaczenie ma bezpieczeństwo wszystkich zapisanych tam danych, o które naprawdę warto zadbać. Możemy np. uniemożliwić innym uruchomienie danego oprogramowania na naszym sprzęcie poprzez wprowadzenie hasła.

Blokada na systemie Android

Mamy tutaj możliwość bardzo wygodnej, niezależnej personalizacji. Jednak ogromna liczba sprzętów na rynku spowodowała dużą fragmentaryzację tego OS-u.

Inny model danego sprzętu mobilnego to inna wersja Androida, która różni się nakładką graficzną od pozostałych. Każda osoba korzystająca z tego systemu ma możliwość samodzielnej zmiany fabrycznego launchera. W poszczególnych z nich wyróżnia się opcję ukrycia, albo wyłączenia pobranych aplikacji. Sposób ten nie do końca zapewnia bezpieczeństwo i nie jest osiągalny dla każdego. Właśnie z tego powodu stworzono uniwersalne wersje aplikacji, które pozwalają bezpiecznie ukryć pobrane oprogramowanie.

AppLock

W Google Play znaleźć można wiele programów pozwalających zablokować dostęp do aplikacji. Najpopularniejszym z nich jest AppLock.

Obsługuje się go bardzo łatwo. Głównym krokiem jaki należy podjąć w jego obrębie jest wprowadzenie hasła. W obrębie AppLock możemy zmienić możliwość ochronienia na wzór. Założone hasło będzie niezbędne przy uruchomieniu blokowanych programów oraz AppLock’a.

W startowym oknie aplikacji znajduje się spis usług oraz pobranych programów. Prosty trik umożliwi nam wprowadzenie blokady dostępu do wszystkich pobranych aplikacji. Poprzez AppLock można także blokować połączenia przychodzące, czy dokonać zmian w ustawieniach urządzenia.

W menu znajdującym się po lewej stronie wprowadzone są dodatkowe funkcjonalności omawianej aplikacji. Ciekawe są również sejfy na obrazki i materiały wideo, dzięki którym można ochronić hasłem wybraną liczbę tego typu plików. Możemy też skonfigurować profile zabezpieczeń, które możemy aktywować sami w menu oraz czasowo, dzięki funkcji „blokada czasowa”. AppLock proponuje też zablokowanie na bazie lokalizacji, określanej poprzez wykaz hotspotów WiFi, z jakimi urządzenie nawiązuje połączenie.

Oprawa graficzna również jest bardzo przejrzysta i funkcjonalna. Program oferowany jest w języku polskim. Jest także bezpłatny.

Jeśli chodzi o sprzęty Apple, opcje zablokowania aplikacji nie są bogate. Można zmniejszyć dostęp dzięki wdrożonym mechanizmom kontroli rodzicielskiej iOS, ale te niestety ograniczone są tylko do konkretnych aplikacji oraz funkcjonalności m.in. iPada. Kiedy zostanie skonfigurowany kod PIN, a konkretne aplikacje zablokujemy – znikną one ze startowego ekranu sprzętu. Lista aplikacji, jakie możemy blokować nie jest jednak bogata. Nie można też dołączyć następnych.

Zablokowanie dostępu do konkretnych aplikacji, czy innych funkcji to doskonały sposób na zabezpieczenie danych. Istnieje wiele sposób na ochronę, my skupiliśmy się na wybranych.

Wyceń projekt

Na jaką platformę potrzebna jest aplikacja?

Czy potrzebujesz projekt graficzny?

Czy aplikacja ma łączyć się z innymi systemami?

Ile ekranów przewidujesz w aplikacji?

Opisz w skrócie jakie funkcje będzie zawierać Twoja aplikacja

0/5000

Podaj swoje dane