W dzisiejszych czasach zauważyć można bardzo dużą liczbę dostępnych aplikacji mobilnych, które możemy pobrać na nasze sprzęty. Stopień powszechności każdej z nich zależy od jej pozycji w sklepie.
Pozycjonowanie aplikacji mobilnej pomaga uzyskać jej większą widoczność w sklepach. Powoduje to, że coraz więcej użytkowników pobiera ją oraz instaluje.Warto skupić silną uwagę na tym działaniu, gdyż bardzo dużo oprogramowań zostaje ściągniętych na urządzenia mobilne tuż po tym, jak zostały one znalezione w wyszukiwarce.
Pozycja w appstore
Bez względu na użytkowaną przez nas platformę, pozycja danej aplikacji w appstore znacząco przyczynia się do osiągnięcia przez nią sukcesu. Widoczna wysoko w wynikach wyszukiwania stanie się bardziej znana i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu.
Rozpoczynając jednak proces pozycjonowania należy podjąć się pewnych działań optymalizacyjnych. Koniecznie trzeba mieć na uwadze nazwę aplikacji, ikonę aplikacji, screeny ekranu z aplikacji, opinie odbiorców, liczę pobrań.
Bardzo ważna jest nazwa aplikacji. Odbiorcy szukający oprogramowania zawsze zwracają uwagę na ten element. Nazwa nie powinna być więc długa oraz musi oddawać jej indywidualność.
Trzeba przyznać, że jest to dość trudne zadanie, zwłaszcza, że liczba znaków jest ograniczona. Należy więc podejść do zadania z dużym zaangażowaniem i dobrać cechy specyficzne oraz frazy kluczowe w jak najlepszej formie. Cały proces okaże się być jednak bardzo efektywny, ponieważ zyskamy zainteresowanie nowych klientów. Wiele aplikacji pobiera się z poleceń. Dzięki nieskomplikowanej, krótkiej nazwie na pewno osiągnie ona wysoką pozycję.
Dobór właściwych fraz kluczowych również ma duże znaczenie. Muszą być one ze sobą powiązane. Przed tym działaniem dokładnie należy też zbadać poczynania konkurencji oraz potrzeby użytkowników. Najważniejsze elementy powinno się zawrzeć w nazwie na samym początku, ponieważ klienci łatwiej wtedy trafią na naszą aplikację.
Nazwa każdej aplikacji nie może być zapożyczona od innej, ani do niej podobna. Nasza aplikacji straci wtedy na znaczeniu, będzie gorzej postrzegana, a nawet może zostać usunięta ze sklepu.
Istotnym elementem jest także ikona, która musi być starannie wykonana oraz przykuwająca wzrok. Projekt graficzny powinien tu współgrać z interfejsem.
Czego trzeba unikać? Głównie bardzo małych, niewidocznych elementów, które mogą popsuć cały efekt, nad którym pracowaliśmy.
Ważne są też zrzuty ekranu. One również muszą współgrać z całą resztą. Podczas prezentacji naszego rozwiązania wykorzystajmy elementy, które przedstawią aplikację jako unikalną, wartościową i przynoszącą efekty.
Następnie należy skupić się na opisie. Tutaj również mamy pewne ograniczenia co do znaków. Mieszcząc się w danych ramach musimy przedstawić istotę naszego działania, a także najważniejsze frazy kluczowe. Tekst musi być odpowiednio przygotowany i przedstawiony w ciekawej formie wizualnej. Najlepiej pogrubić istotne części bądź wypunktować główne cechy. Zaprezentować jednak powinno się tylko to, które będą zgodne z zawartością aplikacji i zainteresują Klientów. W związku z tym, że dysponować możemy krótkim i głównym opisem, w tym pierwszym przedstawmy jedynie ogólne kwestie, a w tym drugim pozwólmy sobie na trochę więcej. Najważniejsze jest jednak to, by tekst był unikatowy i miał charakter sprzedaży.
Elementy, które wyżej zostały przedstawione mogą być przez nas modyfikowane, czego nie można powiedzieć o recenzji. W żaden sposób nie mamy na nią wpływu i nie możemy jej zmieniać. Zadbajmy jednak o coś innego, co będzie skutkowało zadowoleniem klientów i wydaniem przez nich dobrych opinii.
Proces pozycjonowania aplikacji jest poważnym wyzwaniem. Ktoś kto podejmuje się tego działania musi powsiadać ogromną wiedzę i być mocno zaangażowanym. Wszelkie czynności muszą być właściwie nakreślone, tak by doprowadziły do uzyskania celu.
Warto też na bieżąco kontrolować aktualne dane użycia i optymalizować działania.
Właściwie wypromowana aplikacji pozwoli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i osiągnąć prawdziwy sukces. Warto zdecydować się na takie działanie.