Zanim ktokolwiek rozpocznie proces projektowania aplikacji mobilnych powinien poznać się z pewnymi zaleceniami i normami, dzięki którym efekty końcowe będą zadziwiające i wywołujące pozytywne emocje wśród odbiorców. Zalecenia te są inne dla poszczególnych systemów, na jakich projektuje się produkt.
My przedstawimy Państwu zalecenia dotyczące systemu iOS, Android oraz Windows Phone.
W kwestii solidnego projektowania aplikacji mobilnych z wykorzystaniem obowiązujących trendów dużą rolę odgrywa sfera UI/UX. Ma ona swoje ważne zasady, z którymi należy się zapoznać.
Mianem UX określa się kreowanie, które wiąże się z dziedziną technologiczną i koncentruje się na tym, by powstałe aplikacje odpowiadały wymogom ich użytkowników, a także kontekstowi stosowania.
UI natomiast wyznacza normy wyglądu produktu.
Ważne jest, aby aplikacje cechowały się łatwą rozpoznawalnością oraz przewidywalnością. Jeśli postanowimy się jednak kierować czymś innym, wykonajmy mimo wszystko aplikację funkcjonującą przemyślanie, której rezultaty będą poparte w przyszłych procesach.
Cele UX:
– stworzenie dla odbiorców prostej i przyjemnej podczas korzystania aplikacji. Wdrożone będą takie procesy, które ułatwią odbiorcom pokonanie każdego następnego etapu w aplikacji. Ważne jest, aby niczym ich nie zaskakiwać – oczywista w działaniu aplikacja będzie najlepsza.
– wykonanie przejrzystej aplikacji – jasny tekst, dobrze prezentujący się na każdej wielkości oraz zauważalne ikony z uzasadnieniem jakie jest ich przeznaczenie
– płynnie funkcjonująca aplikacja oraz w pełni użyteczna.
Dzięki dostosowaniu się do tych celów i działaniu zgodnie z nimi zyskamy użytkowników chętnie korzystających z naszej aplikacji. O to właśnie chodzi, ich zadowolenie stanowi dla nas przecież priorytet.
Powszechne rodzaje wyglądu aplikacji mobilnych:
– Flat Design – spłycenie komponentów interfejsu odbiorcy po to, by ulepszyć jego działanie.
– Material Design – grupa zaleceń, stworzona, monitorowana i rozbudowywana za pośrednictwem Google. Jego cechą jest minimalizm oraz spłycenie komponentów interfejsu. Stosowana jest tutaj metoda nanoszenia warstw. Pozwala ona uzyskać efekt pogłębionych komponentów, a także mocno wyraźnych i jasnych dla odbiorców. Wykorzystuje się ją również podczas wykonywania animacji. Animacje oraz warstwy stanowią wskazówki dla odbiorców dotyczące działania aplikacji.
Flat Design/Material Design – Różnice
– Flat Design jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o oddziaływanie cyfrowe, ale stawia pewne utrudnienia. Nie potrafi być czasem tak mocno instynktowny jak Material Design.
– Material Design jest wielowymiarowy
– Oba rozwiązania kierują się minimalizmem, ale Flat Design jest prostszy i stosuje tylko formy płaskie.
Aplikacje mobilne – wytyczne, które warto poznać
Ikona – kształtem przypomina superelipsę. Zamiast typowego gardientu zauważamy lekkie cienie. Podczas wyboru szablonu ikony wybrać można nieoficjalne jego warianty, jakie są proponowane.
Fonit – Wyróżniamy opcję domyślną, a także inne zastępcze. Skorzystać można z wszystkich, jakie zainstalowano. W przypadku problemów z uzyskaniem licencji można wykorzystać bazę z czcionkami.
Kolorystyka – stosowana jest żywa kolorystyka. Tutaj również istnieje opcja wykorzystania domyślnych wariantów albo możliwość zastosowania indywidualnej kolorystyki.
Ten rodzaj wyglądu bazuje na:
– metaforyczności – zastosowanie atrybutów, które pomogą skutecznie naprowadzić odbiorcę na oczekiwaną ścieżkę
– wizualizacji – wszystkie graficzne komponenty muszą być spójne. Oprócz ładnego wyglądu, odpowiadają też za odpowiedni porządek w aplikacji
– płynności – odbiorcy łatwo przechodzą przez każdy kolejny etap w aplikacji.
Windows Phone a Modern UI
Aplikacje wykonywane na system Windows Phone bazują na Modern UI.
Czym charakteryzuje się interfejs bazujący na wytycznych Modern UI:
– czytelnymi napisami
– minimalistycznymi piktogramami
– wyeliminowaniem gradientów
– niezaokrąglonymi krawędziami detali
– szczególnie kontrastową kolorystyką.
Podczas tworzenia aplikacji na Windows Phone należy:
– wykorzystać animacje, dzięki którym aplikacja nabierze dynamicznego designu
– nie rozpraszać użytkownika, zapewniając im łatwe przemieszczanie się po aplikacji
– dodać informacyjną funkcję, która pomoże odnaleźć się użytkownikowi.
Dobra aplikacja może pomóc zdobyć wielu oddanych użytkowników, a co za tym idzie – znacznie zwiększone zyski. Ponadto w przypadku prowadzenia własnej firmy, aplikacja pomoże ją spopularyzować i wykreować dla niej pozytywny wizerunek.