W dzisiejszych czasach urządzenie mobilne stanowi bardzo istotną platformę reklamową. Pełna i zasilana informacjami koncepcja mobilna jest obecnie kluczem marketingu. W dzisiejszym wpisie skupimy się na pytaniach, które warto mieć na uwadze podczas tworzenia koncepcji mobilnej.
Z jakiego powodu koncepcję mobilną należy planować całościowo?
Strony www nie dają możliwości m.in. kompleksowej personalizacji oferty, ani też optymalizacji doświadczeń odbiorców. Ponadto są mało efektywne, mając na uwadze zakończenie przez klienta podjętego działania i cechują się także niską retencją, czego nie można powiedzieć o aplikacji.
Z oczywistych powodów, witryny mobilnej nie da się odnaleźć też na ekranie głównym urządzenia mobilnego. Te niedobory dopełniać ma aplikacja, zintegrowana z witryną www.
Szacuje się, że przedsiębiorstwa, które korzystają jednocześnie z witryn oraz z aplikacji, cieszą się o ¾ większymi przychodami niż przedsiębiorstwa, które stawiają tylko na jeden kanał.
Badania i optymalizacja są opłacalne
Zwłaszcza cenne jest badanie danych oraz optymalizowanie na jego bazie wyników marketingowych. Niestety problematyczny w tym badaniu może być zerowy związek pomiędzy informacjami z witryny i z aplikacji. Taka sytuacja występuje wtedy, gdy informacje odnośnie odbiorców ściągane są z różnorodnych kanałów. Nie ujrzymy wówczas pełnej drogi, jaką odbiorca pokonał między witryną i aplikacją, tylko jej fragmenty. Może to zahamować opcje optymalizacji koncepcji marketingowej. Przez pojęcie optymalizacji rozumiemy w tym przypadku wzrastającą skuteczność. Na każdym odcinku badania należy dokładnie rozważać wszelkie rozwiązania, jakie zostały do tej pory zastosowane.
Jakie pytania najlepiej rozważyć?
Myśląc o koncepcji, dokładnie zbadajmy środowisko, jakie nas otacza. Czy rezultaty pozyskiwane przez przedsiębiorstwo przebijają naszych konkurentów i czy jesteśmy w stanie być w czymś lepsi, albo gorsi od nich? Czy wykorzystywany system przekierowań oraz poleceń umożliwia zgromadzenie cennych odbiorców, którzy są w gotowości do tego, by pozostać naszymi odbiorcami?
Jaką liczbę w ciągu miesiąca stanowią nasi czynni odbiorcy witryny mobilnej, a jaką liczbę aplikacji mobilnej? Jaka część tych osób wędruje z witryny do aplikacji? Ilu z nich możemy nazwać oryginalnymi odbiorcami? Jakie wskaźniki są typowe dla naszego biznesu? Jaka moda panuje w jego obrębie?
Z jakiego miejsca napływają nasi odbiorcy? Powinniśmy twierdzić, że źródło naszych odbiorców nie tkwi tylko w wyszukiwaniach, ale też w przekierowaniach, np. z social mediów. W co najlepiej wkładać mnóstwo pieniędzy i pracy? Co będzie najbardziej opłacalne?
Do jakiego miejsca odbiorcy docierają z naszej witryny? Jeżeli porzucają ją, to czy wówczas otwierają witryny, albo uruchamiają aplikacje konkurencji? Jaki jest odsetek takich osób?
Czy dane zasobne na witrynie wystarczają odbiorcom, czy opuszczają ją oni z uwagi na to, że nie ma tam dla nich niczego interesującego? Najlepiej zobaczyć, czy programy do polecania i odnośniki do witryny przyciągają na nią naprawdę cennych i docelowych odbiorców.
W jaki sposób wdrożone modyfikacje wpłynęły na zachowania odbiorców? Czy nowoczesne funkcjonalności aplikacji spowodowały wydłużenie, albo redukcję czasu użytkowania? Jaka jest długość trwania sesji z aplikacją? Jakie są opinie aplikacji? Jakie plusy i minusy wskazują? Czy przedsiębiorstwo nie ominęło czegoś, co zostało zauważone przez konkurentów?
Odpowiedzi na wszelkie pytania, na których skupiliśmy się w dzisiejszym wpisie, dostępne są w informacjach mobilnych. Dobór rozwiązania, które zaprezentuje je rzetelnie, umożliwiając zestawienie ich ze sobą – jest bardzo kluczowe.
Jeżeli odbiorcy aplikacji systematycznie korzystają też z witryny www, warto nakłonić ich do wygodnej transakcji, co jest zapewnione w obrębie aplikacji.